Проект: “Обучение на специалисти в Мусала Софт АД”

17 Apr 2018

Проект: “Обучение на специалисти в Мусала Софт АД” Проект: “Обучение на специалисти в Мусала Софт АД”

“Мусала Софт” АД сключи с Министерството на труда и социалната политика Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” 2014-2020. Договорът с № BG05M9OP001-1.022-0093-C01 е по процедура BG05M9OP001-1.022 – СПЕЦИФИЧНИ ОБУЧЕНИЯ, по Приоритетна ос “Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места”. Общата стойност на проекта е 478996.10 лева, от които 335297.27 лева са безвъзмездна финансова помощ

Проектът включва обучение на специалисти от 3 целеви групи:

НЕАКТИВНИ ЛИЦА. Предвижда се обучение на 20 човека и последващо назначаване на поне 10 от тях; Провеждане на специализирани курсове по Програмиране в среда на Java Enterprise Edition в международни и географски разпределени екипи; Приложение на релационни и нерелационни системи за управление на бази данни в мащабни (enterprise) софтуерни проекти и др.

НАЧИНАЕЩИ СЛУЖИТЕЛИ. Предвижда се обучение на 45 начинаещи служители в ключовите за тях специализирани области: Модерни технологии за изграждане на мащабни уеб базирани информационни системи – Spring, Hibemate, Angular JS, Node JS, React, Polyiner, контейнерни платформи – Docker, Kubernetes; Технологични похвати за осигуряване на качеството от гледна точка на програмиста на сложни системи; Жизнен цикъл на разработка на софтуер (SDLC – Software Development Life Cycle) при мащабни софтуерни проекти и др.

СПЕЦИАЛИСТИ. Предвижда се по-нататъшно развитие на познанията и способностите на 35 специалисти чрез специализирани обучения по Софтуерни архитектури за Интернет на Нещата – loT Frameworks, софтуерни технологии, библиотеки и протоколи.
Разработване на решения за умен дом с платформата Ореn НАВ. Подходи за постигане на модулност на решенията – OSGi, Jig saw spec. и други.; Модерни интеграционни платформи и микро услуги. Паралелни, конкурентни и разпределени архитектури; Големи Данни и Машинно Обучение (Big Data and Machine Learning); Изкуствен интелект и подпомогната интелигентност – сравнение , различия, общи черти; Критични елементи и трудности при прилагане на гъвкавите методи за разработка (Agile development) при мащабни географски разделени проекти.

Освен традиционни подходи като лекционни часове и практически занимания се предвижда и прилагане на най-новите такива в електронното обучение, включващи електронно обучително съдържание и дистанционна работа по тренировъчни проектни задания и тяхната проверка чрез специализирани интернет платформи.

Общата цел на предлагания проект е повишаване произведителността на труда и адаптивността и създаване на условия за устойчива заетост чрез провеждане на специфични за нуждите на Мусана Софт АД и работните места в компанията обучения.

По-специално, ще бъдат създадени условия за постъпване и последващо кариерно развитие в компанията на поне 10 неактивни лица , като общия брой на обучените неактивни ще бъде 20. Обученията ще са фокусирани върху най-модерните в момента технологични области и ще имат допълнителен елемент на професионално ориентиране наа обучаваните лица.

Освен целевата група на неактивните лица, са предвидени мерки за развитие на още две целеви групи:

-Най-масово растящата в компанията целева група е на начинаещите служители (45 лица). Опитът на Мусала Софт АД показва, че от постъпването на начинаещ служител в компанията до момента, в който този служител е разпознат като такъв , на когото може да се има доверие за изпълнение на клиентски проекти обикновено минават между 18 и 24 месеuа. Целта на настоящия проект е този период от време да бъде ускорен и да бъде използван за максимално развитие на персонала от тази група чрез интензивни целодневни обучения (вкл. тренировъчни проектни задачи) по най – горещите и нужнии за бизнеса на компанията технологични и процесни области катопоследните платформи и библиотеки за уеб програмиране.

-Фундаменталната за разрастването и оперирането на бизнеса на Мусала Софт АД целева група на специалистите с опит между 2 и 6 години (35 лица). Поради спсцификата на проектите, изпълнявани от Мусала Софт АД – високо сложни проекти в най-авангардните технологични области като lnertnet of Things, Big Data и Augmented lntelligence, тази категория хора трябва постоянно да е запозната с последните новости в технологиите, с които те работят. От друга страна, представителите на тази целева група не са толкова напреднали, че да може да се разчита на успешно прилагане само на модела на индивидуално самообучение. Затова, чрез прилагане на комбиниран подход – лекции от изтъкнати национално и международно признати експерти в съответните области и по- нататъшно надграждане на придобитите познания чрез електронни самообучителни курсове се цели издигане на квалификацията на специалистите на едно качествено ново ниво , което да отвори пред тях и нов хоризонт за кариерно израстване в компанията в посока старши специалисти и ръководен персонал.

Цялостният план за кариернo израстване на Мусала Софт АД включва и целеви действия за развитие на старшите специалисти и ръководния персонал чрез участие в регионални и международни конференции, както и преминаване през курсове по придобиване на “меки” умения от всички служители на компанията. Поради спецификите на схемите за финансиране на оперативната програма бе решено , че тези дейности (конференции за старши специалисти и ръководители и болшинството обучения по “меки” умения) ще се финансират с вътрешни ресурси на Мусала Софт АД и не са предмет на това проектно предложение.

Мусала Софт АД е фирма със 18 годишна успешна история в областта на услугите по разработка на софтуер. Към момента компанията разполага с близо 500 софтуерни специалисти в 4 центъра за разработка в Българи (София, Русе, Бургас) и Македония (Скопие).
Стратегията на компанията обхваща разрастване до над 1000 човека в 3 държави до 2020.
Клиенти на Мусала Софт АД са предимно големи международни ИТ компании – IBM, НР, Cisco, SAP, VMware, телекоми – Deutsche Telekom, T-Systems, Telenor,A1 , Vivacom, организации във финансовата сфера – Generali , КВС (Bank lnsurancе), DSK (част от ОТР Group), автомобилни компании като Daimler и BMW, както и значими институции от публичната сфера – Национална Агенция по Приходите, Министерство на Вътрешните Работи, Национален Гаранционен Фонд.
Компанията работи и с няколко водещи стартъп компании и в области като големи данни (Big Data) като Relay42 в Холаландия. Над 70% от приходите на Мусала Софт АД са от географски разпределени проекти включващи изпълнители от целия свят.
Компанията е специализирана в изграждането на решения в области като Интеграция на решения в облака (микро услуги, сървис ориентирани архитектури ), управление на бизнес процеси, АРI икономика). Подпомогната интелигентност и анализи на големи данни (Big Data, Analytics, Augmentеd Intelligence) и Интернет на нещата / “Свързан и интелигентен свят” (lпternet of Things, Connected World, Smart Home, Connected Саг, … )
Мусала Софт АД има дългогодишна история на постоянни инвестиции в развитието на персонала. Само за целевата група на неактиевни и безработни, през последните 4 години са проведени обучения, в които са кандидатствали 265 лица, били са обучени 86 лица и са били наети на работа 27 лица.
Отделно са проведени обучения, довели до вземане от служителите на компанията на над 500 сертификационни изпити и съотвения брой сертификати.
През последните 5 години са изпълнени 7 проекта с финансиране по структурните фондове или националния бюджет.